tání ledovců

17.09.2011 22:17

Tání ledovců v Antarktidě zrychluje, moře stoupají o 1,3 mm ročně

10.3.2011 08:13 | WASHINGTON (ČTK)
Stoupání hladin moří je dle vědců neodvratné. Ilustrační foto.
Stoupání hladin moří je dle vědců neodvratné. Ilustrační foto.
Foto | Marek Nowocień / Wikipedia
Tání ledu na Antarktidě a v Grónsku se za posledních 20 let zrychlilo a brzy se stane nejvýznamnější příčinou vzestupu hladin světových moří a oceánů. Podle výsledků výzkumu, ze kterého cituje BBC, tání ledu v obou polárních oblastech každoročně zvyšuje hladiny oceánů o 1,3 milimetru.

Podle týmu vědců okolo Erica Rignota z Kalifornské univerzity, kteří k závěrům došli na základě klimatických modelů a analýzy satelitních dat z let 1992 až 2009, se hladiny světových vod zvyšují ročně celkem o asi tři milimetry. Míra, kterou ke zvyšování hladin oceánů přispívá tání ledu v polárních oblastech, se ale zvyšuje a překračuje odhad Mezivládního panelu pro změny klimatu (IPCC) z roku 2007.

V roce 2006 ztrácely podle vědců antarktický a grónský pevninský ledovec dohromady 475 miliard tun ledu ročně. Toto množství dále roste - u grónského ledovce o 22 miliard tun a u antarktického ledovce o 14,5 miliardy tun ročně.

Do roku 2050 o 15 cm?

Pokud se bude úbytek ledu dále zrychlovat tímto tempem, mohla by do roku 2050 voda z obou oblastí zvýšit hladiny oceánů o 15 centimetrů. Podobný dopad by měla mít voda uvolněná z horských ledovců a dalších zdrojů.

"To, že pevninské ledovce budou hlavní příčinou vzrůstu hladin světových moří v budoucnosti, není překvapivé, protože je v nich mnohem více ledu než v horských ledovcích," říká Rignot, který je také zaměstnancem amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). "Překvapivé ale je, že (k růstu hladin) zvýšeným způsobem přispívají pevninské ledovce již nyní."

Do roku 2100 by podle vědců mohlo tání pevninských ledovců způsobit vzestup hladin světových oceánů o 56 centimetrů.